Jury

Prace konkursowe oceniane będą przez 7 osobowe jury, składające się z architektów i urbanistów.

Peter Butenschøn

Kurator Biennale, Norwegia
Pierwszy w historii zagraniczny Kurator MBA. Juror podczas MBA Kraków 2015. Norweski architekt, urbanista i publicysta, urodzony w 1944. Absolwent University of Cambridge (MA – magister sztuk), Georgia Tech (M.Arch – magister architekt), Harvard University (M.Arch – magister architekt). Docent w Oslo School of Architecture, 1973-79. W przeszłości Peter Butenschøn pełnił funkcje m.in. dyrektora wykonawczego w Norsk Form – Centrum Designu, Architektury i Środowiska Zbudowanego (1993-2002), Prezesa Zarządu Norweskiego Muzeum Historii Kultury (1989-97), Rektora i Przewodniczącego Narodowej Akademii Sztuki w Oslo (2002-07), Doradcy specjalnego Ministra Kultury w dziedzinie architektury i projektowania (1993-2002). Jest również współautorem Norweskiej Polityki Architektonicznej i dyrektorem projektu propagowania i eksportu architektury Norwegii. Były redaktor magazynu architektonicznego Byggekunst i krytyk prasowy. Prezes organizacji do spraw designu, ICSID 2001-3. Ostatnie publikacje: The City. A Users Manual, 2009. Norwegian streets and squares, 2012, Oslo. Places in the City, 2013 oraz Between Buildings. A journey in Norwegian Architecture, 2018.

Oana Bogdan

Juror Biennale, Belgia/Rumunia
Architekt i urbanista mieszkająca i pracująca w Belgii oraz działająca w Rumunii. Jako współzałożycielka BOGDAN & VAN BROECK, Oana Bogdan kwestionuje tradycyjną rolę architekta. Jej aktywne zaangażowanie w sprawy społeczne, a także debaty polityczne przyczyniają się do podnoszenia świadomości kulturowej w dziedzinie architektury. Poza tym, jest członkiem Komitetu Ekspertów UNESCO dla miasta Brugia oraz stałym członkiem jury konkursów architektonicznych. Oana była wykładowcą gościnnym w różnych programach studiów architektonicznych na Uniwersytecie w Leuven (Lowanium), członkiem Komitetu Doradczego ds. Architektury i Projektowania Rządu Flamandzkiego oraz Królewskiego Komitetu ds. Zabytków i Krajobrazu Regionu Flamandii. W 2004 r. wygrała konkurs Europan 7, a w 2010 r. Biennale Architektury w Bukareszcie. Była trzykrotnie nominowana do Nagrody im. Mesa van der Rohe. W latach 2016-2017 objęła stanowisko Sekretarza Stanu w Rumunii, koordynując dziedzinę dziedzictwa kulturowego z perspektywy dziedzictwa jako zasobu strategicznego, mając na celu ukazanie Rumunii w świecie jako kraju bogatego w dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe. Obecnie korzysta z tego cennego doświadczenia w dziedzinie architektury, działając jako jej rzecznik w Europie oraz w aktywnej polityce w Rumunii.

Lennart Grut

Juror Biennale, Dania/Wielka Brytania
Absolwent Duńskiego Uniwersytetu Technicznego oraz członek Institute of Danish Engineers. Partner w pracowni architektonicznej Rogers Stirk Harbour + Partners, odpowiedzialny za nadzór i zarządzanie najważniejszymi międzynarodowymi projektami m.in. w Chinach, Taipei czy Szanghaju, równocześnie utrzymujący stałą obecność firmy w Europie, w szczególności we Włoszech i Francji. Zaangażowany był między innymi w realizację Centrum Georges'a Pompidou, opracowanie projektu „New city centre and tram station in Scandicci” oraz przygotowanie na zlecenie Prezydenta Francji projektu „Great Paris”, który zakłada budowę szeregu obwodowych linii metra łączących paryskie przedmieścia i wzmocnienie istniejącej sieci transportu publicznego. Ma szczególne doświadczenie w planowaniu i projektowaniu dużych projektów lotniskowych, w tym: London Heathrow, Madrid Barajas, Lyon-Saint-Exupéry, lotnisk w Genewie i Pekinie.

Jan Kleihues

Juror Biennale, Niemcy
Absolwent architektury na Hochschule der Künste w Berlinie, gdzie studiował w latach 1983 – 1989. Podczas studiów był asystentem Markus Lüpertza, Petera Cooka i Johna Hejduka na Międzynarodowej Akademii Letniej w Salzburgu. Pracował w biurach Petera Eisenmana (Nowy Jork, 1989), Daniela Libeskinda (Berlin, 1989-1991) i Rafaela Moneo (Madryt, 1991-1992), nad którego projektami, dla debis-Areal na Potsdamer Platz w Berlinie, pracował później jako miejscowy architekt (1993-1998). Wraz z ojcem, Josefem Paulem Kleihuesem i Norbertem Henselem otworzył biuro architektoniczne Kleihues + Kleihues w roku 1996. Był członkiem Komitetu Planowania Urbanistycznego Miasta Monachium (2006-2012) i Münster (2011-2016) i Kolegium do spraw Budownictwa, Rozwoju Urbanistycznego i Środowiska w Berlinie (2012-2017). Był profesorem wizytującym na Uniwersytecie w Bolonii (2008-2009) i na Beuth University of Applied Sciences Berlin (2009-2010). Wśród jego najbardziej znanych projektów są: Hotel Concorde (dziś Sofitel Hotel) i Hotel Maritim (obydwa w Berlinie), budynek mieszkalny i komercyjny przy Leipziger Platz w Berlinie i nowa siedziba Federalnej Służby Wywiadowczej (BND) w Berlinie.

Wojciech Małecki

Sędzia Referent, Polska
Absolwent Politechniki Śląskiej. Założyciel wraz z żoną Joanną pracowni MAŁECCY biuro projektowe, funkcjonującej na rynku od roku 1997. W swoim dorobku ma m.in.: polskie placówki dyplomatyczne (w Nigerii, Szwecji, Danii, na Ukrainie), osiedla mieszkaniowe (w tym nagrodzoną w 2012 Enklawę Modernistyczną), biurowce, hotele, obiekty sportowe (w tym nagrodzone w 2013 roku Centrum Sportowe „Bażantowo”) i edukacyjne. Wśród najbardziej znanych obiektów można wyróżnić wielokrotnie nagradzany budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, którego jest współautorem, wraz z BAAS Arquitectes z Barcelony i Grupa 5 Architekci z Warszawy. Obiekt otrzymał następujące nagrody: Architektura Roku 2018 Województwa Śląskiego w kategorii Obiekt i Wnętrze Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2018, nominację do nagrody Brick Awards, Grand Prix za Najlepszy Obiekt Architektoniczny SARP, Grand Prix BRYŁA ROKU 2017, Nagroda Architektoniczna „Polityki” a także znalazł się na „short list” European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award 2019. Prywatnie wraz z Joanną są rodzicami 4 dzieci.

Ewa Kuryłowicz

Juror Biennale, Polska
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, ukończyła studia na WAPW oraz Faculty of Architecture, Iowa State University, Ames, Iowa, USA. Doktorat na WAPW 1982, habilitacja na tym samym Wydziale w 1997, profesor tytularny od 2014 r. Kierowniczka Zakładu Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Generalny Projektant i wiceprezes w Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates, współtwórca licznych obiektów, m.in.: Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, wieżowca Prosta Tower, Galerii Warmińskiej w Olsztynie czy stadionu miejskiego w Białymstoku. Laureatka licznych konkursów architektonicznych (z zespołami Kuryłowicz & Associates). Sędzia SARP, w kadencji 2015-2019 przewodnicząca Zespołu Koordynacyjnego Sędziów Konkursowych SARP, juror w konkursach międzynarodowych i krajowych. Członek Izby Architektów RP. Ekspert i dyrektor PR Międzynarodowej Unii Architektów UIA „Spiritual Places” w latach 2000-2008, ekspert Architects’ Council of Europe ACE ds. projektowania uniwersalnego w latach 2005-2008. Przewodnicząca Rady Fundacji im .Stefana Kuryłowicza. Autorka książki „Projektowanie uniwersalne. Udostępnienie otoczenia osobom niepełnosprawnym” I wyd. CEBRON, Warszawa, 1996, II wyd. Integracja, Warszawa 2005; współautorka (ze Stefanem Kuryłowiczem) kompendium „Pasja i Pragmatyzm. Człowiek, Architektura, wolność”, Trygon 2010. Inicjatorka serii wydawniczej Biblioteka Architekta wydawnictwa Murator, autorka szeregu artykułów, publikacji i wystąpień konferencyjnych w kraju i za granicą.

Marta Sękulska-Wrońska

Juror Biennale, Polska
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Od 2010 roku jest partnerem w warszawskiej pracowni WXCA, projektując obiekty o specjalnym przeznaczeniu tj. obiekty kultury, muzea i teatry, ośrodki opieki zdrowotnej, hotele, jak również obiekty biurowe i mieszkaniowe. Wraz z zespołem jest laureatką wielu konkursów i wyróżnień w kraju i za granicą. Są to, m.in.: I nagroda za Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach w kategorii Proekologiczny obiekt sprzyjający komfortowi użytkowania, nominowany również do nagrody Fundacji Miesa van der Rohe; I nagroda w konkursie na koncepcję architektoniczno – urbanistyczną Baltic Sea Art Park - galerii sztuki państw bałtyckich w Estonii, I nagrody w konkursie na Pawilon Polski na Expo w Dubaju w 2020roku. Zespół WXCA, który współtworzy jest autorem zwycięskich koncepcji konkursowych m.in. obiektów użyteczności publicznej oraz fragmentu Bulwarów Wiślanych w Warszawie, rewitalizacji przestrzeni publicznej „Ulice Nowej Pragi”, rewitalizacji i budowy pawilonów parkowych Parku Pole Mokotowskie, koncepcji architektoniczno-urbanistycznej siedziby Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu. Wraz z zespołem jest laureatką przyznawanych podczas Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2015 – rozstrzygniętych konkursów Leonardo 2015. Jest członkiem Kolegium Sędziów Konkursowych SARP.