Konferencja
Tezy dyskusji
Konferencja „POŁĄCZENIA — miasto i rzeka”
1. Dzisiaj projektujemy nasze miasta bez wspólnej idei planu. Pod pozorem budowy „ładu przestrzennego” miasto powstaje bez wnikania w sens przestrzeni miejskiej jako aktu budowy dzieła sztuki.
2. Miasto wraz z Rzeką to nie tylko narzędzia do życia. Miasto i Rzeka mogą być „wymyślone” według reguł sztuki – kompozycji (dekompozycji), porządku i harmonii tkanki miejskiej – zasad nie wykluczających różnorodności Gry w Miasto.
3. Pierwszym krokiem w nadawaniu relacji miejskich są mosty. Most jako linia rozpięta nad rzeką między dwoma punktami wyznacza kierunek i daje połączenie.
4. Rzeka jest wielką metaforą – może być sentymentalną wędrówką w poszukiwaniu źródeł wszelakich, procesją rzeczy niesionych przez powódź, osobistym wspomnieniem wypoczynku w dzieciństwie. Rzeka oznacza czas, ciągły ruch i nieprzewidywalność. Rzeka to ciągła i naturalna zmiana. Miasto może być ramą dla tej metafory.
5. Relacja Miasta i Rzeki to nie tylko budowanie – to nadawanie znaczeń i definiowanie terminu architektura w fenomenie natury. Obecnie, w przebiegu Rzeki granice kulturowe Miasta wyznaczają symbolicznie Opactwo (zachód) i Elektrociepłownia (wschód). Obie budowle potrzebują Rzeki.
6. Istnieje pogląd, bardzo aktualny w czasach idei zrównoważonego rozwoju miast, że brzegów Rzeki w Mieście nie należy w ogóle zabudowywać – mają służyć miastu swoim naturalnym zagospodarowaniem i tworzyć ekologiczne korytarze. Odpowiada to howardowskim pomysłom miasta-ogrodu, które należy dziś potraktować jako poszukiwanie systemu (linearnego, policentrycznego) opartego na naturalnym przebiegu Rzeki.
7. A może jednak należy powrócić do koncepcji mówiących o tym, że monumentalizacja przestrzeni służy relacji Miasta i Rzeki. Budynki dominujące są przecież pierwiastkami pierwotnymi, uczestniczą w ewolucji miasta i z czasem stają się miejskimi archetypami (mieszkaniowymi i usługowymi) tworzącymi tożsamość miejską i specyfikę miejsca. W ten sposób Architektura staje się narzędziem Planu.
8. Miasto i Rzeka są zatem ideą zawierającą w sobie kompozycję Miejsca – zdefiniowaną poprzez geometrię elementarnych znaczeń urbanistycznych (plac, muzeum, świątynia, most, kwartał, blok, ulica, port, park). O wszystkim decyduje rysunek Architekta.
9. Sens Miasta i Rzeki może polegać na stworzeniu miejsc rozpoznawalnych (modelowych) bez niepotrzebnych prób ponownego przekształcenia w przyszłości. Ścisła zabudowa jak i „otwarte” formy urbanistyczne mogą okazać się przydatne w myśleniu o przyszłym scenariuszu dla Metropolii.
10. A więc Rzeka w Mieście, Miasto nad Rzeką czy Miasto i Rzeka…?
Kurator Konferencji MBA Kraków 2019
Dr hab. inż. arch. Marcin Charciarek