Konferencja
Tezy dyskusji
Konferencja „POŁĄCZENIA — miasto i rzeka”
1. Dzisiaj projektujemy nasze miasta bez wspólnej idei planu. Pod pozorem budowy „ładu przestrzennego” miasto powstaje bez wnikania w sens przestrzeni miejskiej jako aktu budowy dzieła sztuki.
2. Miasto wraz z Rzeką to nie tylko narzędzia do życia. Miasto i Rzeka mogą być „wymyślone” według reguł sztuki – kompozycji (dekompozycji), porządku i harmonii tkanki miejskiej – zasad nie wykluczających różnorodności Gry w Miasto.
3. Pierwszym krokiem w nadawaniu relacji miejskich są mosty. Most jako linia rozpięta nad rzeką między dwoma punktami wyznacza kierunek i daje połączenie.
4. Rzeka jest wielką metaforą – może być sentymentalną wędrówką w poszukiwaniu źródeł wszelakich, procesją rzeczy niesionych przez powódź, osobistym wspomnieniem wypoczynku w dzieciństwie. Rzeka oznacza czas, ciągły ruch i nieprzewidywalność. Rzeka to ciągła i naturalna zmiana. Miasto może być ramą dla tej metafory.
5. Relacja Miasta i Rzeki to nie tylko budowanie – to nadawanie znaczeń i definiowanie terminu architektura w fenomenie natury. Obecnie, w przebiegu Rzeki granice kulturowe Miasta wyznaczają symbolicznie Opactwo (zachód) i Elektrociepłownia (wschód). Obie budowle potrzebują Rzeki.
6. Istnieje pogląd, bardzo aktualny w czasach idei zrównoważonego rozwoju miast, że brzegów Rzeki w Mieście nie należy w ogóle zabudowywać – mają służyć miastu swoim naturalnym zagospodarowaniem i tworzyć ekologiczne korytarze. Odpowiada to howardowskim pomysłom miasta-ogrodu, które należy dziś potraktować jako poszukiwanie systemu (linearnego, policentrycznego) opartego na naturalnym przebiegu Rzeki.
7. A może jednak należy powrócić do koncepcji mówiących o tym, że monumentalizacja przestrzeni służy relacji Miasta i Rzeki. Budynki dominujące są przecież pierwiastkami pierwotnymi, uczestniczą w ewolucji miasta i z czasem stają się miejskimi archetypami (mieszkaniowymi i usługowymi) tworzącymi tożsamość miejską i specyfikę miejsca. W ten sposób Architektura staje się narzędziem Planu.
8. Miasto i Rzeka są zatem ideą zawierającą w sobie kompozycję Miejsca – zdefiniowaną poprzez geometrię elementarnych znaczeń urbanistycznych (plac, muzeum, świątynia, most, kwartał, blok, ulica, port, park). O wszystkim decyduje rysunek Architekta.
9. Sens Miasta i Rzeki może polegać na stworzeniu miejsc rozpoznawalnych (modelowych) bez niepotrzebnych prób ponownego przekształcenia w przyszłości. Ścisła zabudowa jak i „otwarte” formy urbanistyczne mogą okazać się przydatne w myśleniu o przyszłym scenariuszu dla Metropolii.
10. A więc Rzeka w Mieście, Miasto nad Rzeką czy Miasto i Rzeka…?
Kurator Konferencji MBA Kraków 2019
Dr hab. inż. arch. Marcin Charciarek
Prelegenci Konferencji „POŁĄCZENIA — miasto i rzeka”

Marcin Charciarek
Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, Polska

José Luis Cortés
Universidad Iberoamericana (UIA), Meksyk, Meksyk

Armando dal Fabbro
Università IUAV di Venezia, Wenecja, Włochy

Simon EWINGS
Snøhetta, Oslo, Norwegia/Wielka Brytania

Jacek Gyurkovich
Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, Polska

Artur Jasiński
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Polska

Robert Konieczny
KWK Promes, Katowice, Polska

Wojciech Kosiński
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Polska

Magdalena Kozień-Woźniak
Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, Polska

Romuald Loegler
Atelier Loegler Architekci

Kazimierz Łatak
Biuro Projektów Lewicki Łatak, Kraków, Polska

Rainer MAHLAMÄKI
Lahdelma & Mahlamäki Architects, Helsinki, Finlandia

Giovanni Multari
corvino + multari, Neapol, Włochy

Claudio Nardi
Claudio Nardi Architects, Florencja, Włochy

Zbigniew Paszkowski
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Szczecin, Polska

Bolesław Stelmach
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Warszawa, Polska

Marta A. Urbańska
Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, Polska

Michał Wojtkiewicz
Zaha Hadid Architects, Londyn, Wielka Brytania
